Jižní Amerikou na kole - 20. den - Ráno bylo kouzelné..

8. 01. 2013 20:07:00
..dalo mi trošku práce vylézt ze spacáku, neboť jsem byl tučně obalená larva oblečením, ale dalo se to. Zjistil sem, že mi zmrzla všechna voda. Posnídal sem tedy jablko, neboť to se dalo rozpůlit o kámen. Někde po cestě sem ztratil svůj multifunkční nůž, což je tragédie srovnatelná s pádem raketoplánu. Důležitost takové banality, jako je multinuz si uvědomíte, až na takovéhle cestě.Mám naštěstí multifunkční kleště, které ovšem neobsahují nůž. Konzervu s tuňákem tedy otevírám tak, že kolíkem od stanu udělám do konzervy díru a kleštěma ji poté trhám na kusy.. a jablka půlím o řídítka, nebo kameny. Vítejte v pravěku.

Vrhnul jsem se s osmou ranní opět do víru pouště Siloli. Písek byl trošku namrzlý a kolo jakž takž drželo stopu. Měl sem to deset kilometrů ke kamenému úkazu zvanému Arbol del Piedro, což je mimo jiné turistická zastávka..., neboli v překladu pro mne - jídlo! Turisty i Arbol sem viděl již z dálky. Proběhlo cvičené focení, troška té čokolády jako dar a ujištění od řidičů, že laguna Colorada je pouhých dvacet kilometrů pískem. Zůstal sem na místě na půl hodiny sám a sundával ze sebe všechny nepotřebné svršky, neboť slunce rozjíždělo svůj rock&roll, když tu jsem náhle slyšel skřípění..... Božeee, slávaaa. Svatý Melichar řídil pluh a odhrnoval svým bagrem písek. Nevím, jak často se tohle na poušti Siloli provádí, no že to bude někdo dělat na Silvestra - to bych nečekal!

pošť Siloli - laguna Colorada

Zamával jsem bagristovi, poslal mu virtuální hubičku a frčel si to dolů k laguně Colorada. Bylo to poprvé po dvou týdnech, kdy jsem mohl na chviličku přeřadit na hrubý převod. Po desíti kilometrech byla totiž cesta opět zafoukaná a vše se vrátilo do starých kolejí. Pánbůh zaplať alespoň za tu chviličku potěšení. Dorazil sem k laguně a měl správně zaplatit 150bol, jako vstup do Národního Parku. Jelikož ale jeden ze správců dorazil na staré Jawě, strhla se debata ohledně šerednosti a praktičnosti tohoto stroje. Nechal sem chlapy debatovat a s přáním k Novému roku jsem se rozloučil, bez zaplacení. Ubytování bylo zhruba 10km, ale vichr přímo do ksichtu vzdálenost protáhnul na dvakrát tolik. Celou dobu jízdy jsem zíral na lagunu, kvůli které se sem sjíždí davy lidí, neboť laguna v průběhu dne mění barvu.. prý opět díky minerálům. Já osobně myslím, že je tam velká zářivka a elektronika to hlídá... No, to je jedno.. Já na tu lagunu čuměl spíše proto, že dopředu se díky vichru dívat nedalo. Nakonec jsem musel poslední tři kilometry kolo tlačit a padnout k nohám místní rodiny a poprosit o ubytování. Svalil sem se na postel, vleže domluvil dvě jídla plus snídani, café, víno na večer a na krátkou chvíli usnul vysílením. Ve čtyři na mne čekalo carne de lama s rýží plus omluva, že není elektřina ani sprcha, což je vlastně bolivijský standart.

poušť Siloli - laguna Colorada

Ve chvíli, kdy mi na hodinkách klikla půlnoc v Češku - otevřel sem si víno a zavřel oči, abych alespoň duchem byl doma při petardách a objímání. Co vás nezabije, to vás posílí. Všem vše nejlepší do Nového roku a moji rodině obzvlášť!

více foto zde

Autor: Pavel Kadlíček | úterý 8.1.2013 20:07 | karma článku: 13.58 | přečteno: 612x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Jan Tichý(Bnj)

Autem nebo vlakem?

Bývaly doby, kdy jsem měl jasno. Vlakem, jak jinak. Neměl jsem auto ani řidičák. Bydlel jsem v Kolíně. A odtud se dostanete vlakem všude.

23.7.2019 v 21:07 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 213 | Diskuse

Ladislav Větvička

Rusko jednostranně zrušilo vizovu povinnost - česka medjyalni scena se to snaži tajit?

Česka republika měla s Ruskem bezvizovy styk až do roku 2002, kdy zme Rusum museli zavest vizovu povinnost jako sučast bruselskych dohod.

23.7.2019 v 11:11 | Karma článku: 43.48 | Přečteno: 3816 | Diskuse

Jaroslav Babel

Léto roku devatenáctého (7.)

Potřetí v tradičním termínu a prakticky po stejné trase, ovšem s novými cíli. A jestliže jsem dříve čtenáře lákal na bloudění i nečekané příhody, na vše jmenované došlo i tentokrát. Taková byla první cesta léta roku devatenáctého.

23.7.2019 v 9:19 | Karma článku: 7.34 | Přečteno: 136 | Diskuse

Michal Tříska

Evropská Amazonka /2 - Beuron - Ulm

V druhém článku vám ukážu mou ušlou trasu z německé obce Beuron do města Ulm. Vzdálenost mezi těmito místy byla okolo 127 km a šel jsem ji necelých pět dní.

23.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 119 | Diskuse

Tomáš Flaška

Boj proti turistům

Posvátná dojná kráva - turisté - začínají jít na nervy již mnoha místům světa a ta vymýšlí, jak je omezit, ne-li se jich zbavit. Naposled např. Barcelona, nebo zavedení "vstupného" do Benátek. To Praha na to jde jinak.

22.7.2019 v 15:47 | Karma článku: 43.59 | Přečteno: 6127 | Diskuse
Počet článků 93 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 724
"..Ahoj. Jmenuji se Pavel Kadlíček. Nikterak nevyčnívám, ani nezapadám. Tam někde v nitru jsem světoběžník, jenž prošel svět snad pětkrát křížem krážem - vždy po zhasnutí lampy na nočním stolku. Pravý světoběžník má mapy v knihovně. Já mám mapy dokonce i na toaletě. Pro všechny případy tam mám i atlas Evropy. Člověk nikdy neví. Jsem ďáblem posedlý cyklista a náruživý muzikant, což je pro duši světoběžníka přímo třaskavá směs. Takto v sedle kola objevuji svět a v hlavě rodí se mi hudba z potěšení. Mé koníčky se vlastně obohacují navzájem. Nestrádám."

Najdete na iDNES.cz