Jižní Amerikou na kole - 18. den - Hrát si na čundr ..

6. 01. 2013 20:54:32
..ve výšce 4300 metrů, pokud člověk není yetti ošlehaný větrem, není zrovna juchajda. Vichr dokázal udělat z mého kopulovitého stanu malou kostku, neboli udělal z bytu 3+1 pouze předsíň. Chtě nechtě, musel sem v jednu ráno ven a pomoci provazu upevňovat stan ke kamenům a křoví, abych se neocitnul vzduchoplavbou zpět v La Pazu.

odbočka na laguny - laguna Henionda

Jak jsem tak stál v čepici a rukavicích, zvednul sem hlavu a uviděl tu nebeský hvězdnatou nádheru. Tady jsou hvězdy nejjasnější, obloha nejčistší a ne nadarmo se do této lokality nacpali hvězdobadatelé, ze všech koutů světa. Na Armstronga nebo Lajku by se dalo odtud mávat. Byl jsem vzhůru brzy. Tahle výška mi dělá problémy. Usínání není bůhvíjak rychlé a cítím tlak na plicích. Tři týdny kašlu jako tuberák, což je prý pro výšku normální.

odbočka na laguny - laguna Henionda

Zjistil sem, že mám puchýře ze slunce i na zádech, což je neuvěřitelné přes dvoje oblečení. Povrch mých zad připomínal oblíbené lupající pecky, do kterých se báli zboží.... no moje lupající pecky byly plné vody. Namazal jsem se tedy trojtou vrstvou a vyrazil. Čekal mne výstup k lagunám. Hned po dvou kilometrech kolem mne šplhalo auto s turisty, kteří si bezmezně rádi fotili, kterak tlačím kolo přes kamení do kopce. Pak nechali zastavit a darovali mi bonbóny. Poděkoval sem a tlačil dál. Po chvíli zastavila auto rodina z Kolumbie, která se chtěla vyfotit s kolem. Přineslo to jablka, vodu a coca colu. A tak to šlo po celý den. Auta vozící turisty k lagunám jezdí v intervalech. Někdy prostě dvě hodiny nic a najednou se valí oblaka prachu a já rychle metu na stranu.

odbočka na laguny - laguna Henionda

Stejně jsem nebyl schopen ujet metr. Kamení se střídalo s pískem a když už to nějak vypadalo, přišly rolety a já jel krokem abych neulomil tím natřásáním nosiče. Turisté stejně z aut více oceňovali, když sem kolo tlačil, neboť jsem pro ně ztělesňoval pravděpodobně Ježíše. Po dvacíti kilometrech sem se doharcoval k první z lagun a jal se fotit plameňáky. Ti jsou hlavním artiklem lagun a je jich tu bezpočet, všech barev a vyznání. Laguny díky minerálům mění počas dne barvu, tudíž jde o divadlo od pána boha. U laguny postávalo snad deset off-roadů čekajíce na turisty. Je vtipné, kterak si místní řidiči terenních aut sednou pospolu na zem a plameňáci jsou jim u prdele. Dáji turistům půl hodiny, pak zařvou "Vamos" a jede se o dům dál. No a k těmhle řidičům si já sedám, abych zjistil informace. Moje kolo vzbudilo tentokráte u laguny větší údiv než plameňáci. Turisté se fotili u kola, za kolem, pod kolem, nosili mi čokoládu, jeden frajer mi dokonce věnoval svoji svačinu a bylo to moc fajn. Až sem čekal, že mezi nás přijde jeden z plameňáků s dotazem, jestli bude focení nebo ne - ať se tam zbytečně nemáchá.

odbočka na laguny - laguna Henionda

Proti vichru jsem se dokodrcal až k druhé laguně Hedionda. Ta jako jediná měla na břehu restauraci a eco hotel za šílené peníze. Vichr nabral šílených obrátek a můj útrpný výraz dohnal jednu z rodin, pozvat mne na oběd. Všichni, včetně řidičů aut do mne hučeli, ať přespím v hotelu, neboť za deset kilometrů mne čeká výstup do 4700metrů a bylo by to lepší z rána. Recepční mi bez milosti řekla, že místo není a pokud by bylo, bude stát pokoj 100$. To byla perda. Seděl sem tedy venku, turisté mne plácali po zádech, usedli do aut... a bylo po všem. Jen já, vichr a pokoj za stovku dolarů. Už, už sem sedal na kolo, že něco málo zvládnu, když zastavilo auto, chlapík se mne optal co a jak a vyloupnul se z něj majitel hotelu. Nahnal mne zpátky, dál mi pokoj za 40bolivijanů, sprchu za 20, já si vypral, opravil věci na kole, čučel přes okno na plameňáky a co chvíli zařval "vivat Bolivia"! Tohle byla opravdická haluz.... Tomu výšlapu ale stejně neuniknu.

více foto zde

Autor: Pavel Kadlíček | neděle 6.1.2013 20:54 | karma článku: 11.79 | přečteno: 608x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Jan Tichý(Bnj)

Autem nebo vlakem?

Bývaly doby, kdy jsem měl jasno. Vlakem, jak jinak. Neměl jsem auto ani řidičák. Bydlel jsem v Kolíně. A odtud se dostanete vlakem všude.

23.7.2019 v 21:07 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 213 | Diskuse

Ladislav Větvička

Rusko jednostranně zrušilo vizovu povinnost - česka medjyalni scena se to snaži tajit?

Česka republika měla s Ruskem bezvizovy styk až do roku 2002, kdy zme Rusum museli zavest vizovu povinnost jako sučast bruselskych dohod.

23.7.2019 v 11:11 | Karma článku: 43.48 | Přečteno: 3808 | Diskuse

Jaroslav Babel

Léto roku devatenáctého (7.)

Potřetí v tradičním termínu a prakticky po stejné trase, ovšem s novými cíli. A jestliže jsem dříve čtenáře lákal na bloudění i nečekané příhody, na vše jmenované došlo i tentokrát. Taková byla první cesta léta roku devatenáctého.

23.7.2019 v 9:19 | Karma článku: 7.34 | Přečteno: 136 | Diskuse

Michal Tříska

Evropská Amazonka /2 - Beuron - Ulm

V druhém článku vám ukážu mou ušlou trasu z německé obce Beuron do města Ulm. Vzdálenost mezi těmito místy byla okolo 127 km a šel jsem ji necelých pět dní.

23.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 119 | Diskuse

Tomáš Flaška

Boj proti turistům

Posvátná dojná kráva - turisté - začínají jít na nervy již mnoha místům světa a ta vymýšlí, jak je omezit, ne-li se jich zbavit. Naposled např. Barcelona, nebo zavedení "vstupného" do Benátek. To Praha na to jde jinak.

22.7.2019 v 15:47 | Karma článku: 43.59 | Přečteno: 6125 | Diskuse
Počet článků 93 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 724
"..Ahoj. Jmenuji se Pavel Kadlíček. Nikterak nevyčnívám, ani nezapadám. Tam někde v nitru jsem světoběžník, jenž prošel svět snad pětkrát křížem krážem - vždy po zhasnutí lampy na nočním stolku. Pravý světoběžník má mapy v knihovně. Já mám mapy dokonce i na toaletě. Pro všechny případy tam mám i atlas Evropy. Člověk nikdy neví. Jsem ďáblem posedlý cyklista a náruživý muzikant, což je pro duši světoběžníka přímo třaskavá směs. Takto v sedle kola objevuji svět a v hlavě rodí se mi hudba z potěšení. Mé koníčky se vlastně obohacují navzájem. Nestrádám."

Najdete na iDNES.cz